-
Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Lymfa je základ zdraví, štíhlosti a vitality

Lymfa je základ zdraví, štíhlosti a vitalityJistě znáte rčení “chytil druhou mízu”, které se používá jako označení pro muže, kteří se rozhodli spálit mosty po dvacetiletém vztahu, našli si mladší partnerku a znovu plodí další pokolení potomků. Míza proudí v těle rostlin i v lidském těle. Je to čirá, nažloutlá tekutina, kolující v cévních svazcích rostlin, v tělech některých živočichů a v těle lidském. Pod označením lymfa ji zná většina z nás a v podstatě tato tekutina obsahuje veškerou naši sílu, kolující v našem těle. Pokud vás pronásleduje neustálá únava, máte dojem, že přibíráte jen tím, že dýcháte, nebo vám otékají končetiny, tak možná stávkuje váš lymfatický (mízní) systém. Zejména u žen po třicítce se totiž začíná jeho činnost zpomalovat a jindy výkonný drenážní systém odpadních látek začne vynechávat, nebo dokonce stagnovat. Další skupinou, která trpí na nefunkční lymfu jsou sportovci, kteří se intenzivně věnovali výkonnostním sportům. Ti potom ve sportovním důchodu trpí na „sloní nohy“ a otoky (opět zejména ženy). Na veřejnosti se o tom moc nemluví, ale to neznamená, že to neexistuje. Lymfa se dá nadměrným sportem zdevastovat a bývalé sportovkyně a cvičitelky v čase, kdy přestanou dřít, začnou často trpět na otoky spodní části těla, jsou zavodněné a nemohou za žádnou cenu zhubnout.

Lymfa má ráda klid. V rychlém a horkém tempu nemá čas a prostor proudit svým klidným tempem. Přetížené tělo se tedy rovná přetížená lymfa a ta si pak vybere svou daň přesně ve chvíli, když se tzv. přestaneme dřít. Tělo si pamatuje vše a nic nám jen tak neodpouští. Heslo “když nemůžeš, přidej víc” nemám osobně vůbec ráda a platí možná na malou chvíli, ale při dlouhodobém přetěžování se tělo vždy přihlásí o slovo, že už má naší nadměrné aktivity plné zuby.

mízní system.pngMíza je lymfa. Má podobné složení jako krevní plazma. Přefiltrovaná plazma se dostává do mezibuněčných prostor, kde tvoří tekuté prostředí pro tkáňové buňky tzv. tkáňový mok. Množství tkáňového moku v těle je asi 10,5 litru a v našem lymfatickém systému koluje přibližně 1 l lymfy. Denně se jí přitom v tkáních z tkáňového moku vytvoří asi 2-2,5 l. Z části tkáňového moku vzniká a je odváděna mízními cévami. Tyto cévy začínají slepě ve štěrbinách buněčných membrán. Vstup tkáňového moku do lymfatických kapilár je zabezpečován tlakem intersticiální tekutiny, který se zvyšuje hromaděním tekutiny v mezibuněčných prostorách, kde dochází ke vzniku podtlaku a tkáňová tekutina se nasává do lymfatických kapilár.

Složení mízy je podobného jako krevní plazma. Hlavní odlišností je nižší koncentrace bílkovin v míze (50-60 % plazmatické koncentrace), pro obsah fibrinogenu se ale lymfa může srážet. Hladiny iontů se naopak významně neliší. Po průchodu lymfatickými orgány obsahuje lymfa imunitní buňky (naprostou většinu představují lymfocyty).

Přesné složení mízy závisí na místě jejího vzniku (ze které tkáně pochází), jako příklad lze uvést:

 • lymfa vytvořená v játrech má vyšší koncentraci bílkovin
 • lymfa pocházející z tenkého střeva (tzv. chylus) obsahuje více tuků (včetně vitaminů rozpustných v tucích), a vykazuje proto mléčné zakalení

Funkce lymfy:

 • transportní: odvádí z tkání vstřebané látky a odpadové produkty metabolismu
 • podílí se na udržení stálého vnitřního prostředí (homeostázy)
 • podílí se na obranné reakci organismu – díky leukocytům, které obsahuje

Odtéká mízními cévami do žilní krve. Proudění mízy je velmi pomalé a je udržováno:

 • rytmickými kontrakcemi hladkého svalstva ve stěně lymfatických cév
 • pohyby kosterního svalstva, které svými kontrakcemi stlačuje lymfatické cévy (zpětnému toku brání chlopně) – svalová pumpa má velký význam při proudění lymfy při vzpřímeném stoji
 • dýchmizni system žena.pngacími pohyby hrudníku a plic – při nádechu je míza nasávána do hrudního mízovodu
 • činností srdce
 • střevní peristaltikou

Je-li na některém místě pohyb mízy zpomalen nebo dokonce znemožněn, tak dochází k otokům.

 Uložení mízních uzlin:

 • Pánevní, břišní a hrudní orgány – v orgánových hilech (při vstupu cév a nervů)
 • Podpažní jáma
 • Tříselná krajina
 • Hrudní stěna a prsní žláza – podpažní jáma
 • Hlava a krk – podél pravého a levého kývače hlavy a v podčelistní krajině, před a za ušním boltcem

Co vás možná překvapí, je informace, že součástí lymfatického systému je v podstatě také slezina, která má za úlohu produkci lymfocytů a monocytů, zánik erytrocytů a prenatálně krvetvorbvu. Mnoha lidmi je slezina považována za orgán na první pohled nepotřebný, protože lze žít i bez ní. Ale slezina se významně podílí na krvetvorbě a celkové imunitě organismu a také na metabolismu. Už podle zjištění starověkých mudrců se ve slezině zadržují toxiny, které ovlivňují v organismu další pochody, jako jsou peristaltika zažívacího traktu, činnost žaludku a slinivky břišní, ale také působí na lymfatický systém, svalový tonus, neurohormonální procesy či hladinu glukózy v krvi.žaludek a slezina.png Pokud se slezina očistí od jedů, pak člověk může zhubnout a zbavit se řady zdravotních problémů. Slezina vzbuzuje chuť na vše, co je sladké. Navíc pokud je slezina přetížena, pak zpomaluje metabolismus a dost často způsobuje zácpu. Velmi podobně na slezinu a metabolismus pohlíží tradiční čínská medicína. Podle ní slezina umožňuje získávat energii ze stravy, a pokud je poškozená, projevuje se to únavou, nedostatkem energie a přejídáním. Může za to narušený metabolismus jedince a pak také hormonální nerovnováha.

 

 

 Takže co s tím vším? Jak si pomoci ke správnému fungování našeho mízního systému?

Čištění našeho mízního systému není jen o chození na lymfomasáže a lymfodrenáže, ale zejména o našem životním stylu. Je důležité zaměřit se na tyto oblasti:

 • jaké nápoje a kdy pijeme
 • jak se stravujeme
 • jakým způsobem a jak často se hýbeme 
 • jak odpočíváme
 • na psychiku

Obecně lymfa nemá ráda žádné extrémy a vše, čeho je v našem životě příliš mnoho, jí vadí. Takže např. v horkém létě jí nedělá dobře pití ledových nápojů, ale vítá pití vlahých čajů a vody. Teplá voda obecně zrychluje metabolismus a tím zrychluje také tok lymfy. Ovoce pomáhající naše tělo odvodnit jsou: grepy a citrusy. Pokud chcete rozproudit lymfu, vylučte veškeré mléčné výrobky, kávu a cukr. Jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny, luštěniny a vejce. Typově lehce veganskou stravu. Omezte banány, lepek, pečivo, brambory. Vhodné je například 2 dny v týdnu pít na odlehčení jen ovocné a zeleninové čerstvě vymačkané štávy, které jsou už dnes všude k dostání. A když si tento půst stanovíte ještě k termínu, kdy je měsíc ve fázi úlpňku a začíná ubývat, budete s výsledem 10-ti denní detoxikační kůry mile překvapeni. Skvěle vám s očistnou kůrou mohou pomoci bio detox kapsle obsahující esenciální oleje z citronu, kopru, jalovce, libečku, rozmarýnu v želatině z ryb a olivový olej. Jedno balení je na 10 dní a každý den před jídlem si stačí vzít 1 želatinovou kapsli. Obsah se rozpustí až v žaludku a bylinky začnou v těle krásně pomáhat s pročištěním organismu.

aromakapsle-esencialni-oleje-detox-e1586160751618.jpg

Lymfu si zatěžujeme a zakyselujeme nadměrnou fyzickou zátěží, nadměrným sportem. Nadměrnou zátěží svalů se totiž vylévá do tkání kyselina mléčná a močová. Tkáně a lymfa se okyseluje, zatuhává, ochlazuje. Kyselé prostředí je živnou půdou pro tvorbu a usazování toxinů, veškerého odpadu a chemie. To na sebe nabaluje tuky, vodu, hleny, odpady, toxiny, chemie a plísně ze stravy. Výsledkem je nejen celulitida, ale též otoky a obezita, odulost, oteklost.

NEVHODNÉ SPORTY PRO MÍZNÍ/LYMFATICKÝ SYSTÉM: jakýkoliv aerobní pohyb, fitness, posilování, běhání, rotoped, kolo, dlouhé túry.

IDEÁLNÍ SPORTY PRO MÍZNÍ/LYMFATICKÝ SYSTÉM: jemná jóga, rekreační plavání a výřivky, protahování, lehká chůzce, taiči, prodýchávání.

Při rekreačním plavání obepínají vlny tkáně a to je nejpřírodnější lymfodrenáž na světě - jemná, něžná, nenásilná. Právě lehkým omývání vodou je masírovaná lymfa. Ozdravné jsou solné koupele a obklady - v takové odkyselující soli se přes potní a mazové žlázy vylučují toxiny a veškeré škodliviny přes kůži a ty odcházejí do vody.

Velmi důležitý pro zdravou lymfu je odpočinek a vypnutí motoru těla a mysli (nikoliv lenost). To je nejlepší na pohyb lymfy. Kde jsou otoky a zavodnění je často nadměrná aktivita, která tělu nesvědčí a těmito obtížemi nás doslova naše tělo prosí o zpomalení, že už nemůže a chce odpočívat.

Všechny nemoci jsou z toho jak jíme a jak myslíme. Zapojme do života více lehkosti jak ve stravě, tak v naší mysli. LEHKOST je to, co naší lymfě chybí. Z našich vztahů, práce, lásky, řešení situací a mezilidských vztahů zmizela lehkost a hravá dětskost. Vše až moc hrotíme a přichází TĚŽKOST, OLOVĚNÉ, OTEKLÉ NOHY.

Přeji vám lehkost bytí a těším se s vámi na lekcích jógy na viděnou. V Centru Bezovka, nad známou plzeňskou Lékárnou V Bezovce, se spolu můžeme setkat na teraupeutické soukromé lekci, kde se věnuji svým klientům zcela individuálně. Účinky praktikování jógové sestavy na míru, navíc doplněné o správné přírodní preparáty a správný jídelníček, přinášejí skvělé výsledky pro vitalitu, zdraví a radost ze života.