-
Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Ajurvéda - tělo a strava v rovnováze

Ajurvéda - tělo a strava v rovnovázeAjurvéda je 5000 let starý komplexní medicínský systém. Považuje se za matku medicíny, ze které vychází čínská i klasická západní medicína. Název znamená vědu o životě a dlouhověkosti. Je považována za nejstarší zachovalý systém léčby na světě.

 

Hlavním principem Ájurvédy je život v souladu se svou konstitucí a s přírodními zákony. Nezaměřuje se na potlačování příznaků, ale hledá příčinu problémů. Směřuje k zachování rovnováhy energie v těle. Podle konstituce, vnějších a klimatických podmínek, doporučuje individuálně založenou stravu, celkovou životosprávu, bylinné přípravky, procedury, jógu a masáže.

 

Podle Ájurvédy je člověk složen z pěti elementů, tří životních energií – principů, sedmi tkání a množství kanálů. Z pěti prvků, kterými jsou vzduch, éter, oheň, voda a země – vždy dva elementy tvoří základ tří energií. Tyto energie nazýváme podle původních slov ze sanskrtu Váta, Pitta a Kapha. Váta je energie pohybu, Pitta představuje metabolismus a Kapha odpovídá principu hmoty a struktury. Tyto energie se nachází v každém z nás, jen u každého jedince v jiném poměru. A každý z nás má unikátní strukturu energie a proto je každý člověk jedinečný. Kombinace těchto tří energií vytváří naši konstituci a metabolický typ.

 

Základem zdraví je rovnováha těla a mysli. Mysl, tělo, i celý svět jsou spojené nádoby. To jak myslíme, co jíme nebo kde pracujeme působí na smysly a ovlivňuje celý organismus. Podle Ájurvédy velká část nemocí vzniká v mysli. Pokud vnějšími faktory (prostředí, nezdravý životní styl) či vnitřními faktory (nesprávná strava a životospráva) nastane  v těle nerovnováha, můžeme onemocnět. Za hlavní důvod onemocnění se považuje slabé trávení, neschopné vstřebat potřebné živiny a nízká imunita. Následkem slabého trávení se tvoří v těle toxiny, které putují tělem a usazují se v různých orgánech, které postupně poškozují. V Ájurvédě existují léčebné metody, které z těla tyto toxiny odstraní. Nejúčinnějším způsobem je úprava jídelníčku, životosprávy dle doporučení a též unikátní detoxikace a omlazení, nazvané Pančakarma.

 

dýňovka nová.JPG

 

A jak se Ájurvéda liší od západní medicíny? Ájurvéda nestojí proti západní medicíně. Naopak, lze ji s ájurvédskou medicínou kombinovat (např. vyšetření, užívání současně bylinných ájurvédských přípravků a chemických léků). U chronických stavů dosahuje Ájurvéda výborných výsledků tam, kde klasická medicína není úspěšná. Ájurvéda je individuální (léčba se stanoví na základě určení typu dané osoby a jejího stavu), zaměřuje se na odstranění příčiny a nikoliv na potlačení příznaků, a v léčbě se používají jen přírodní prostředky bez nežádoucích účinků. Nejvíce se Ájurvéda osvědčuje v léčbě chronických onemocnění. Ájurvéda pokrývá a léčí široké spektrum nemocí, od nachlazení a zažívacích obtíží, po chronické a civilizační nemoci, např. alergie, chronickou únavu, vředy, nespavost, bolest hlavy, migrénu, vysoký krevní tlak, cukrovku, až po duševní nerovnováhu.

 

K nejčastějším léčebným technikám Ajurvédy patří:

  • aromaterapie - ta zahrnuje užívání vonných olejů a tyčinek,

  • bylinná léčba užívá přírodní látky bez nežádoucích účinků,

  • dechová cvičení,

  • detoxikační metoda zvaná Pančakarma - pročišťuje a omlazuje organizmus a zbavuje ho usazených toxických látek a je často prvním krokem k úspěšné léčbě,

  • širodhara je speciální procedura, která působí léčivě a přináší hluboké zklidnění,

  • výživa a případná změna jídelníčku patří k nejdůležitějším opatřením k udržení nebo navrácení zdraví. V žaludku pracuje agni, trávicí oheň, zodpovědný za správné a dokonalé trávení. Naše zdraví do značné míry závisí nejen na druhu potravin, ale i na množství a čase, kdy jídlo konzumujeme. Jídlo správně sestavené, ale v nevhodnou dobu nebo ve spěchu přispívá k naší nerovnováze a nemoci.

  • Meditace ovlivňuje pozitivně mysl a tím celý organizmus,

  • olejové ájurvédské masáže mají výrazné zdravotní účinky,

  • jóga, speciální cviky zvané asány příznivě ovlivňují fungování celého organismu. K Ájurvédě je nejblíže Kundalini jóga.

  • Ajurvéda také využívá terapii barvami a minerálními kameny.

amethyst.jpg

Zajímá vás Ajurvéda a toužíte se dozvědět více? Přidejte se k nám na ajurvédský víkend pro ženy, který proběhne 22. - 24. dubna 2022 na Chaloupce Sněžník v Ústeckém kraji, v překrásné přírodě Tiských stěn. Zjistíte více zejména o ajurvédském vaření a zacvičíte si kundalini jógu. Podrobnosti o víkendu najdete tady.