Madeira je má láska. Asi jsem tu v minulosti žila. Myslím v nějakém minulém životě. Prožívám tu neuvěřitelné pocity, že jsem tohle už viděla, cítila, pocity absolutního štěstí a lásky. Nevím, jestli jste to už někde zažili. Absolutní prožitek spokojenosti, že nic víc nepotřebuji k životu, jen prostě být a dýchat a nechat se pohltit zelenou a modrou a září slunce. Tak tohle je Madeira.
V roce 2021 jsem se rozhodla splnit si svůj sen a odletět mimo domov na celý měsíc. A místem mého prvního měsíčního resetu od energií ČR se stala právě Madeira. A jsem vděčná, že jsem poslechla svou intuici a odletěla na tento ostrov a strávila jsem na něm krásný měsíc. Je to ostrov patřící Portugalsku, mezi Marokem a Kanárskými ostrovy, nazývá se často ostrovem věčného jara a já bych ho pojmenovala ostrovem nekonečných odstínů zelené a modré. Ačkoliv je to malý ostrov, který na délku měří jen 60 km, je velmi hornatý, a protože je sopečného původu, tak je velmi úrodý a na své malé ploše nabízí velmi rozmanité podnebí a přírodu. Místy si připadáte jako v Amazonii, místy jako na útesech Nového Zélandu, jinde jste jako na terasovitých políčkách Bali, pak jsou tu přístavy jako ve středomoří, překrásné zahrady jako ve Francii, promenády kolem oceánu a kavárny a restaurace jako na pobřeží Portugalska nebo Španělska, vysokohorská turistika krásnější než v Alpách, protože hory jsou plné květin a tak bych mohla pokračovat. Svěží vzduch, příjemní lidé, výborná kuchyně a modro-modrý oceán s delfíny a velrybami. Je to ráj na Zemi. Děkuji, že jsem ho objevila. A tak si splnila své sny, že obletím celý svět. A on přišel za mnou v podobě Madeiry. A každým rokem tady mám několik kurzů jógy, na které se můžete přidat. Aktuálně plánovaný termín je od 5. do 31. 7. 2024, kdy je na Madeiře příjemné, letní, slunečné počasí, celkem teplý oceán a v horách teploty kolem 22-25 stupňů Celsia, takže je možné věnovat se turistice a kochat se nádhernými východy slunce a výhledy. V případě zájmu se ke mě přidat mi napište a ráda Vám zašlu podrobné informace a nabídku.
Poznala jsem se tu s Lenkou Mendocou, ženou, která zde žije už od roku 2002, původem z České republiky, ale v mládí se přistěhovala do Jihoafrické republiky, kde se poznala se svým madeirským manželem a po prvním porodu se na Madeiru s rodinou přestěhovala a už se tu usadili natrvalo. Lenka je skvělá, mám pocit, že jsem u mamky na prázdninách, když jsem v její péči. Proto se nebojím zvát na Madeiru skupiny na jógu, protože vím, že se o všechny s pomocí Lenky dobře a bez problémů postarám a užijeme si s ní ty nejlepší výlety a nejlepší dovolenou.
Možností, kam se na Madeiře vydat na výlet je opravdu nespočet. Na internetu je už mnoho informací k nalezení a mě se nejvíce líbí tipy od cestuj levně.
Madeira je portugalský ostrov v Atlantském oceánu ležící 580 km od Maroka a 960 km od Lisabonu, přímo volá po objevování a vybízí k aktivnímu trávení dovolené, a to bez ohledu na roční období. Nenajdete zde sice „katalogové“ písečné pláže, zato si díky dechberoucí přírodě budete co chvíli připadat jako v Jižní Americe, ve Skotsku nebo na Novém Zélandu. Madeira je ideální destinací pro pěší turistiku, roadtripy a kochání se rozmanitou krajinou. Čekají na vás stovky kilometrů stezek různé náročnosti podél klikatých zavlažovacích kanálů (levád), drsné útesy, nespočet vodopádů a dokonalé výhledy na vysokohorské štíty vyčnívající z načechraných oblak. Díky celoročně mírnému klimatu se Madeiře přezdívá „ostrov věčného jara“.
Co všechno se dá na Madeiře kromě cvičení jógy podniknout?
Díky stovkám kilometrů zpřístupněných zavlažovacích kanálů (levád) i dalších značených tras Madeira vybízí k procházkám různé délky a náročnosti. Díky tomu, že jsou levády vystavěny v různých nadmořských výškách, zprostředkuje vám každá leváda nové pohledy do krajiny. Cesty na Madeiře jsou značené a na většině rozcestí najdete alespoň základní ukazatele směru s kilometrovníkem. Většina cest je upravených do turistických chodníčků a jen málokdy narazíte na vyloženě nebezpečná místa. Tam, kde je to potřeba, je u cest vybudováno zábradlí nebo schody.
Z Madeiry si také můžete odvézt nezapomenutelný zážitek z pozorování velryb a delfínů. Ostrov je omýván teplým Golfským proudem, který je útočištěm pro migrující velryby i delfíny, kterých se v okolních vodách vyskytuje až 36 druhů. Díky strmým břehům i mořskému dnu, které už nedaleko ostrova dosahuje hloubek přes 2 km, vznikají pro velryby ideální podmínky. Šance na pozorování delfínů je takřka 100%, ale i velryby uvidíte se slušnou pravděpodobností kolem 40%. Nejlepší čas na pozorování delfínů a velryb je mezi dubnem a říjnem.
Sáňkování na ostrově v subtropech, kde sníh znají jen nejvyšší partie hor? Na Madeiře žádný problém. V dobách, kdy ještě neexistovaly zpevněné cesty a automobily se na kopcovité Madeiře přenášely těžké věci jen obtížně, proto se vymyslel systém proutěných košů na dřevěných sanicích, kterými se svážely zejména zemědělské produkty z polí na trhy do měst, především Funchalu. Již od roku 1850 pak jízda v těchto proutěných saních slouží jako zážitek pro turisty, který využil při svém pobytu na ostrově slavný americký spisovatel Ernest Hemingway. Dnes je jízda v proutěných sáňkách jedním z nejoblíbenějších turistických zážitků na Madeiře. Svézt se můžete z funchalského vrcholu Monte, kde kousek od Jardim Tropical Monte Garden najdete stanoviště, u něhož čekají muži odění do bílé uniformy se slaměnými klobouky a speciální obuví, tzv. carreiros. Ti vás pak doprovází a korigují sáně, které jedou za plného provozu nemalou rychlostí po silnici dolů z Monte.
Madeira sice není typicky koupací a plážovou destinací, ale jistě málokterý cestovatel ze země, která nemá moře, neodolá snaze o koupačku v Atlantském oceánu. A Madeira vás ani v tomto směru nezklame. Většina pobřeží je víceméně nedostupná pod strmými útesy a tam, kam se dostanou turistické stezky, jsou obvykle kamenité pláže s velkými oblázky nevhodné ke koupání. Ovšem i na Madeiře najdete tři pláže s jemným pískem: v Machico, v Calhetě a Prainha u Sao Lourenco. Vykoupat se můžete i na přírodních plážích přímo ve Funchalu, které pokrývají jemnější oblázky. A velmi oblíbená jsou na Madeiře koupaliště vybudovaná přímo u moře a plněná mořskou vodou. Od oceánu vás většinou odděluje jen nízká bezpečnostní zídka, dno a okolí bazénu je však upravené jako každé normální koupaliště. Za vstup se plošně na všech koupalištích platí pouhé 1,50 EUR. Těmto koupalištím se říká "Complexo Balnear". Teplota vody v oceánu je nejvyšší mezi červencem a koncem září, kdy dosahuje až 23 °C, ve zbytku roku kolísá mezi 18 a 21 °C.
Madeira se pyšní unikátní flórou a mnoha endemickými druhy, které se jinde na světě nevyskytují. Díky příhodnému podnebí zastihnete po celý rok Madeiru zelenou a vždy aspoň trochu rozkvetlou, byť nejkrásnější období je, tak jako u nás, během jara. Mezi nejznámější rostliny patří staré vavřínové pralesy, které rostou po celém ostrově. Procházka těmito kraji připomíná výlet do říše pohádek nebo návrat do hluboké minulosti. Mimochodem z vavřínu se získává koření nám známé jako bobkový list. Jedním z nejvýznamnějších endemitů je strom dracéna připomínající malé africké baobaby. Při procházkách Madeirou se vždy budete kochat pestrobarevnými květy aloe, lilií, ibišků, bougainvilií, kamélií nebo rodoendronů. Všudypřítomné jsou královsky modré kalokvěty nebo rudé bobule cesmíny azorské, stejně jako majestátní stromy eukalyptů.
Kuchyně na Madeiře je trochu odlišná od tradiční portugalské kuchyně a mnohem lepší. Základními surovinami specialit na Madeiře jsou logicky ryby a mořské plody, ale také ovoce nebo hovězí maso. Madeirská kuchyně je chutná, ale zároveň poměrně lehká a dobře stravitelná. Podívejte se s námi na nejlepší madeirské speciality. Příjemné restaurace najdete ve všech městech a vesničkách a takřka ve 100% případů se nelze netrefit. Restaurace si dávají na zákazníkovi záležet a na opravdu špatné podniky zde téměř nenarazíte. Za plnohodnotný oběd nebo večeři zaplatíte mezi 15 EUR a 25 EUR.
Madeira je se svým kopcovitým reliéfem a stovky metrů vysokými útesy, které ohraničují celý ostrov, ideálním místem pro milovníky výhledů a vyhlídek. Doslova každých pár set metrů narazíte na silnicích na odpočívadla s lavičkami a stolky s výhledem na nikdy nekončící krásu oceánu, hor, útesů a vždy zelené rozkvetlé krajiny. Bylo doslova házení hrachu na zeď popisování všech vyhlídek na Madeiře, jsou jich zde tisíce a tisíce. Mezi ty nejznámější patří vyhlídka Cabo Girão na jednom z nejvyšších útesů v Evropě, který měří více než 500 metrů.
Na Madeiře si užijí i milovníci netradičních výhledů z netradičních dopravních prostředků. Na ostrově slouží veřejnosti 8 kabinových visutých lanovek (mapa všech lanovek) postavených většinou mezi léty 2001 a 2008. Mnoho z nich překonává opravdu velmi strmé úseky na krátkých vzdálenostech. Kromě lanovek ve Funchalu a Garajau je primární účel všech ostatních doprava farmářů na políčka u moře, všechny lanovky však slouží i turistickým účelům
Na mnoha prospektech cestovek či ilustračních fotografiích Madeiry se objevují rozkošné malé domky trojúhelníkového tvaru většinou s červenými dveřmi, okenicemi a podezdívkou, modře orámovanými okny a bílou zdí. Barvy ale můžou být různorodé. Střechu pak mají z mořské trávy a musí se cca každé 3 roky kompletně měnit. Domky jsou zvané casas de colmo a sloužily zejména pastevcům a zemědělcům ve venkovských oblastech celé Madeiry. První zmínky o těchto domcích pochází ze 16. století, ale dnes zachované casas de colmo většinou nejsou starší než 100 let. Jejich interiér je velmi malý až stísněný, ale není divu. Vzhledem k příznivému počasí a neustále práci na políčkách domky stejně sloužily jen k přespání a úkrytu před deštěm. Ačkoliv dříve byly rozesety opravdu po celém ostrově, dnes se zachovávají pouze ve vesnici Santana na severozápadě Madeiry. Zdarma jsou přístupné 4 domky přímo v centru obce, mnohem více je jich roztroušených po celé vesnici a největší koncentrace uměle postavených kopií pak najdete ve skanzenu nedaleko centra městečka.
Pojedete-li na Madeiru na delší dobu (minimálně týden a víc) a zatoužíte po výletu mimo ostrov, ideálním (a vlastně jediným) kandidátem bude přilehlý ostrov Porto Santo vzdálený 57 km vzdušnou čarou. Porto Santo je výrazně menší než Madeira a také úplně jiný. Ostrov je mnohem sušší, bez výrazné vegatace a zelená se většinou jen trávou a bylinami zhruba mezi říjnem a květnem. Je oblíbeným cílem pro plážovou turistiku, protože celého jeho jižní pobřeží pokrývá více než 5 km dlouhá pláž s jemným pískem. Teploty vody i vzduchu jsou zde prakticky identické jako na Madeiře.
Ještě více podrobností o Madeiře najdete tady, pokud se na tento nádherný ostrov chystáte sami: visit madeira.