-
Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Detox s Vlaďkou

Detox s VlaďkouUž třetí rok vám nabízím jarní detox. Pokud chcete posílit svou imunitu a cítit se ve svém těle lépe, přidejte se!

 

Mají detoxikační kůry smysl?

 

Ano, pokud jsou prováděny správně, bez extrémů a s ohledem na individuální dispozice každého z nás. Po detox kůře bychom se měli cítit lépe, svěže a mít více energie. Neměli bychom se po ní „osypat“, mít průjem ani příliš rychle hubnout. Postupujeme jemně, s ohledem ke svému tělu, zjišťujeme, co nám dělá dobře a co ne. Pokud detox těla přirovnáme k úklidu bytu, kde máme nepořádek, nebudeme vysypávat všechny zapomenuté šuplíčky najednou, ale začneme úklidem pěkně postupně. Skříňku za skříní, pokoj za pokojem. Začneme mírně a po prvním novém pocitu v krásně čistém a voňavém pokoji nás to doslova nakopne vrhnout se na úklid těch dalších. Proto se při očistě těla soustředíme nejprve na trávicí soustavu, protože průchodná a zdravá střeva jsou základem, bez nich žádná očista nemá smysl.

 

2.recept foto bramborové pizzy.jpg

 

Jak pročistit střevo?

 

Ačkoli to na první pohled nemusí být zřejmé náš gastrointestinální trakt tvoří podstatnou část našeho imunitního systému. Až 70% imunitních buněk se nachází právě ve střevech. Střeva obsahují jak dobré bakterie, které se podílí na naší imunitě syntézou vitamínů, tak špatné bakterie, které vyvolávají autoimunitní reakce a nemoci. Pro optimální funkci střev je vhodné konzumovat vlákninu, které je v klasické české kuchyni velmi málo. Pokud ji nedokážete přijímat ve stravě (zelenina, ovoce, luštěniny), potom je dobré ji suplementovat ve formě prebiotik. Prebiotikum je složka potravin, která podporuje růst a aktivitu střevní mikroflóry skládající se hlavně z laktobacilů a bifidobakterií. Prebiotika jsou zpravidla těžko stravitelné nebo nestravitelné oligosacharidy (vláknina). Ty se v tlustém střevě stávají substrátem pro některé žádoucí bifidobakterie, které je zkvašují. Nejznámějšími prebiotiky jsou oligosacharidy zvané inulin a pektin. Praktický význam mají také frukto-oligosacharidy a galakto-oligosacharidy. Tyto prvky můžeme najít především v běžné stravě - jejich dostatek mají artyčoky, fazole, banány, obiloviny, česnek, čekanka apod. V dnešní době se však dají sehnat také v lékárnách ve formě doplňků stravy.

 

Důležitý je dostatečný pitný režim

 

Pitný režim je velmi důležitý pro očistu a nejen pro ni. Důležité pro naše zdraví je pít dostatečně celoročně, nejlepší je pít zejména kvalitní, čistou, neperlivou, neslazenou vodu pokojové teploty (ne studené a už vůbec ne ledové). Optimální je v průběhu dne vypít alespoň 6 až 8 sklenic vody (min. 2 litry). V průběhu detoxu skvěle funguje hned ráno vypít vlahou vodu s citronem na lačný žaludek. Stačí “odražená” voda. Buď zfiltrovací konvice, nebo než jdu spát, převařím si vodu v konvici a přeleji ji do džbánku a do rána vychladne a mohu ji hned ráno použít. Pokud nemám citron, nevadí, vypiji po ránu sklenici čisté vodu. Díky dostatečnému pitnému režimu se krásně staráme o své ledviny.

 

6.recet foto krémová polévka s brokolicí.jpg

 

Další pomůckou pro detox a nastartování dobrého trávení jsou byliny obsahující hořčiny, ty podpoří funkci žaludku, aby přijatou potravu co nejlépe zpracoval. Pokud žaludek netráví správně, jak by měl, nebude správně probíhat ani trávení ve střevech. Můžeme tedy popíjet po ránu a také v průběhu dne neslazené bylinkové čaje podporující trávení, velmi lahodný je mátový čaj a velmi účinný na pročištění je čaj z kořene nebo listů pampelišky.

  • Z kořene: 2 lžičky drobně řezaného kořene přelijeme čtvrt litrem vroucí vody. Necháme luhovat 15 minut. Pijeme vlažné.
  • Z listů: na hrnek čaje potřebujeme hrst mladých pampeliškových listů, které natrháme na malé kousky. Přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat 5 minut.

 

Mezi rostliny, které podpoří činnost trávení patří dále například petržel, kmín, hořec, pelyněk.

 

Léčivé rostliny a zelenina v jednom – to je jarní zelené lupení, které začíná rašit a přímo nás vybízí, abychom ho využili. Plné života jsou jarní saláty, rukola, polníček, čekanka, a také plané rostliny – jetel, jitrocel, sedmikráska, bršlice... Velmi vděčné a na hořčiny bohaté jsou pampeliškové listy. Plané byliny můžeme pojídat nejen syrové, ale i lehce spařené, blanšírované, nebo třeba v polévce. Dokonce i rozvíjející se listy stromů můžeme ochutnat - například lípu, buk, pročišťující břízu (očišťuje lymfu)…

 

 Jak by měl vypadat jídelníček při detoxu?

 

Základ by měla tvořit zelenina. Tomu běžný talíř, na kterém najdeme pár kousků zeleniny na ozdobu, neodpovídá. Nejedná se jen o zeleninu syrovou, ale i tepelně upravenou. Existuje tolik druhů zeleniny, že i když vyloučíme ty, které třeba hůře trávíme a nadýmají nás, stále máme z čeho vybírat.

 

10.recept foto květákový salát.jpg

 

Vynechat bychom měli jednoduché cukry (kromě ovoce) a smažené a přesolené pokrmy, ale také konzervované potraviny, polotovary, fast food, bublinkové a slazené nápoje. Nejde jen o zbytečné kalorie. Například brambůrky svou přemírou soli zatěžují ledviny. Sůl váže vodu, máme sklon k otokům, a pokud to trochu zjednodušíme - více vody v cévách znamená vyšší tlak. Zdravé střevní mikroflóře sůl také neprospívá, zrovna tak jako konzervanty. A právě tato neviditelná armáda pomocníků je jedním z pilířů zdraví. Oželíme rovněž alkohol (případně jiné drogy), omezit a ideálně vynechat bychom měli kouření. Pokud přestat nedovedeme, musíme tělo o to více čistit a doplňovat mikroprvky, které nám např. kouření odebírá.

 

 Vyplatí se vydržet detox kůru striktně. Poté bychom měli pocítit její přínos. Dodržovat ji celoročně nemůžeme.

 

Důležitý je i pohyb, ale při únavě se nám do něj mnohdy nechce…

 

Nemusíme začínat nijak zhurta. Nejlepší je vyjít si do přírody, zhluboka se nadýchat čerstvého vzduchu, zadívat se do sluníčka, protáhnout. Procházku si může dopřát skoro každý, ta nás nevyčerpá. Postupně, podle chuti, můžeme nejrůznější cvičení, ideální je jóga. Přednost bychom však měli dávat pohybu na čerstvém vzduchu. Započítat lze i jarní úklid, při kterém otevřeme okna a vše pořádně vyvětráme. A dům či byt uklízíme spolu s tělem.

A teď už k našemu DETOXU NA 9 DNŮ

 

Je důležité se na něj nejdříve dobře připravit. To znamená postupně ze svého jídelníčku vyřadit cukr – ze všeho – tzn. žádné slazené limonády, žádné bílé pečivo, žádné dortíky, nesladit si nápoje, zkuste soustředit svou pozornost na to, zda je pro vás cukr důležitý a v jaké podobě a zda jej můžete ze své stravy zcela odstranit a co to s vámi dělá. Zdravé cukry, které můžete používat v průběhu celého detoxu jsou: med, ovoce. sušené ovoce.

 

Dále vyřaďte zcela smažené jídlo a bílé pečivo – kompletně. Nic takového už nebudte po dobu přípravy a celého detoxu jíst.

 

Pijte - ideálně až 3 l vody a bylinkového neslazeného čaje denně. Začněte ráno na lačno sklenicí vody (třeba s citrónem, ale chemicky neošetřeným) a pokračujte v průběhu dopoledne další 2 sklínky, po obědě další 2, v průběhu odpoledne zase 2 a večer další 2 sklenice. Kažá sklenice s obsahem ideálně 2 dcl. Můžete do pitného režimu zařadit bylinkové čaje (ne černý, ne ovocný, zelený ano, pokud vám chutná). Je třeba dostatečně pít v průběhu celého detoxu. Žádný alkohol, žádný kofein – najděte si náhradu v podobě bezkofeinové kávy.

 

12.recept foto zelninové hranolky s lilkovým dipem.jpg

 

Budete potřebovat odšťavňovač a nebo vědět, kde si šťávy pořídíte. Pokud nemáte odšťavňovač a nechcete si jej pořizovat, můžete místo něj použít mixér.

 

Pro důkladnější detox střeva můžete začít denně používat enterosgel, který je dostupný ve všech lékárnách. Pokud jej nemají, objednají vám ho.

 

Potraviny s vlákninou, které jsou v průběhu tohoto detoxu povolené: ovesné vločky - pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a posilovat imunitní systém. Navíc mají vysoké množství bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitaminů B1, B6 a E, ale také minerální látky železo a vápník. Pokud sníte 100 gramů ovesných vloček, získá vaše tělo zhruba 15 gramů vlákniny.

 

Sušené ovoce – meruňky, švestky a fíky – všechny tyto druhy obsahují velké množství vlákniny. Ve sto gramech je to necelých 8 gramů. Ovšem sušené ovoce neslazené, neobalené v cukru prosím! Ideálně sušené mrazem.

 

 Možná vás to překvapí, ale například maliny jsou nadopované vlákninou, ve sto gramech se jí skrývá 6,5 gramů. Navíc toto šťavnaté ovoce obsahuje velké množství vitaminu C, a minerální látky: fosfor, železo, vápník, zinek a také prospěšné antioxidanty.

 

 Buďte opatrní, jaké ovoce a zeleninu kupujete. Aby nebylo dovezené přes půl zěměkoule nezralé a nadopované chemií, než dorazí na náš stůl. Pečlivě čtěte odkud zelenina a ovoce pochází, jak bylo ošetřeno, pokud kupujete mraženou, sterilovanou či kompotovanou nebo konzervovanou zeleninu – pročtěte si vždy pečlivě obsah a kupujte jen to, co je bez cukrů a škodlivých éček a parabenů. Ideálně pokud je to možné, tak jezte to, co vyrostlo u nás v ČR.

 

 

3.recept foto dýňové bramboráčky.jpg

 

Nevhodné doplňky stravy během naší očisty

 

Užíváte-li doplňky stravy jako je: syrovátka, rostlinné proteinové prášky, rybí olej, kolagen, chlorellu, multivitaminy, doplňky stravy na vlasy-nehty-kůži, probiotické práškové směsi, během této očisty je přestaňte brát. Budete-li během očisty nadále užívat nedoporučené doplňky stravy, možná nepocítíte její prospěšné účinky. Například syrovátkový proteinový prášek slouží jako potrava virům a ostatním patogenům – místo abyste při očistě patogeny, jež způsobují onemocnění, vyhladověli, dodáváte jim zdroj paliva. Musíte dávat pozor také na rostlinné proteinové prášky, protože v příchutích se skrývá glutaman sodný, jímž se také můžou patogeny živit. Totéž platí o rybím oleji, který může obsahovat stopové množství rtuti. Rtuť slouží jako zdroj potravy patogenům, které způsobují zánět a chronická onemocnění.

 

Emoce

 

V průběhu tohoto detoxu se mohou začít také s uvolňováním toxinů uvolňovat některé emoce. Těžké situace v našich životech vedly k produkci adrenalinu, který protékal našimi žilami a ukládal se v buňkách. Během detoxikace se některé z těchto pocitů můžou v různých podobách vrátit. U někoho se může projevit nostalgie, která je svým způsobem až nepříjemná. Jinému se můžou zdát intenzivní sny. Další může pociťovat slabý smutek a pravidelně plakat, aniž ví proč. Takové stavy ale při očistě nezažívá každý. Objevují se u lidí, kteří procházeli velice náročnými situacemi. Ať jste si prošli čímkoli a projeví se cokoli na jakékoli úrovni, je to důležité. Dokonce I když buňky uvolňují starý adrenalin, který obsahuje krize z minulosti, nejedná se o škodlivý proces. Mozek dostává důležitou glukózu a minerální soli, aby vás zklidnil.

 

Emoce, jež se během očisty vynoří, nemusíte zpracovávat. Na to obvykle není čas ani prostor. Někdy při provádění některé očisty může přirozeně nastat zázračný stav emočního léčení. Může dojít k velkému zvýšení hladiny energie,

k pocitu, že z vás někdo sejmul břímě; a možná to dokážeme identifikovat, a možná ne, ale to nevadí. Neexistuje pravidlo, jak by mělo zpracování emocí probíhat. Ke změně obvykle dochází po ukončení očisty, kdy jsme měli dost času pochopit, co během ní vyplouvá na povrch. Po očistě budeme emočně moudřejší.

 

8.recept foto polévka z pečených paprik.jpg

 

Pokud se během očisty někdo cítí hůř a potýká se se silnější únavou, svědčí to o virové zátěži, která trvá velmi dlouhou dobu. Znamená to, že neurotoxiny – ať už od jednoho z více než třiceti druhů viru pásového oparu, jednoho z více než šedesáti kmenů EBV, herpes simplexu, HHV-6, CMV, nebo mnoha ostatních druhů neobjevených virů – se už vsakují do těla a zhoršují zdravotní stav. Během očisty se jich proto uvolňuje větší množství. To je nutné k tomu, abychom se léčili. Viry potřebujeme zahubit, a když se to stane, uvolňují neurotoxiny a dermatoxiny. Nepomohlo by nám, kdyby se neurotoxiny hromadily, ani kdyby viry zůstaly naživu. Vyhladovění virů a posílení imunitního systému pomocí očisty je jediné, co vám pomůže dlouhodobě, abyste se mohli uzdravit. Během takových výkyvů léčebného procesu se můžete utěšovat vědomím, že dosahujete neuvěřitelného pokroku.

 

Pokud vás článek inspiroval pro detox a máte chuť se připojit, napište mi a já vám začnu zasílat podrobné informace, nákupní seznamy a recepty pro každou fázi tohoto detoxu - pro přípravu a potom postupně na každé 3 dny. Samotný detox je na 9 dní a doba přípravy je min. týden. Je důležité si jej správně načasovat, poslední dny je málo energie a potřeba odpočinku se zvýší. Není dobré mít tedy na poslední dny v plánu třeba túru nebo rodinnou návštěvu.

 

Cena za provedení detoxem a zaslání všech informací je 490 Kč. Pokud se chcete přidat k tomuto DETOXU, napište mi.

 

Ráda vám budu průvodkyní na očistné cestě.

 

Vlaďka