Jablko je tradiční české ovoce a je opravdovým elixírem zdraví a mládí. Jablka snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu, čistí střeva a posilují imunitu. Velkou výhodou jablek je to, že jsou u nás dostupné po celý rok a dají se jednoduše dlouhodobě uchovávat. V našich končinách tak představují jablka snadno dostupný a cenově přijatelný zdroj řady cenných bioaktivních látek, které jsou prospěšné pro fungování lidského organismu. Jablka jsou také skvělou součástí detoxikačního jídelníčku. A proč tomu tak je?
Když čistíme organismus, potřebujeme vyčistit důkladně střeva. K tomu nám efektivně pomáhá vláknina a měli bychom se snažit ji přijímat denně v doporučeném množství. Vláknina je vlastně nestravitelná část rostlin a existují dva druhy vlákniny, které můžeme přijímat ze stravy: rozpustná a nerozpustná.
Jablka obsahují pektin, což je forma rozpustné vlákniny, která čerpá vodu z trávicího traktu a tvoří tím jakýsi gel, což pomáhá zpomalit trávení. Vlákna z jablek na sebe vážou vodu, nabobtnávají a pokud vás trápí zácpa, nepravidelná stolice, nafouklé břicho, apod., je vláknina z jablek ideální pro váš trávicí trakt. Jelikož jablka obsahují opravdu nízký podíl glukózy, ve srovnání s jiným ovocem, mohou si je dopřávat také diabetici. Jablečná vláknina je rozpustná a najdete ji i pod názvem pektin samostatně v lékárnách nebo v obchodech se zdravou výživou. Ideální je ale si ji užívat ve své nejčerstvější podobě. Jedno jablko denně je zárukou dobrého zdraví. Jablečná vláknina je vyráběna z jablečných slupek, které se po usušení melou na prášek. Nerozpustná vláknina pak slouží k tomu, aby se potraviny správně pohybovaly v trávicím traktu a přidaly se do vaší stolice. Díky nerozpustné vláknině se budete cítit déle sytí a je vhodná také při redukčních a diabetických dietách.
Jablka obashují 85 % vody, mají nízkou kalorickou hodnotou a vysoký obsah nutričně zajímavých látek. Jsou bohatá na ovocné kyseliny a cukry. Neobsahují mnoho vitamínů, ale vitamín C v nich najdeme poměrně hojně. Z minerálních látek jablko obsahuje především draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor a mangan. Konzumace jablek funguje účinně jako prevence rakoviny střeva.
Již od pradávna si lidé jablka docela dopřávali, máme totiž nepřeberné množství možností jak si na nich pochutnat: dají se konzumovat přímo, chutnají strouhaná, vařená či pečená. Mohou se kombinovat s dalším ovocem i zeleninou. Provoněná kořením jako je skořice či hřebíček se stanou základem či ingrediencí nejrůznějších dezertů a koláčů, ale také kompotů, džemů a pyré. V neposlední řadě poslouží jako základ smoothies a zeleninových šťáv, které hojně využíváme při detoxikačních kůrách. Jejich úžasnou chuť oceňovali i ve starém Řecku, kde je uctívali jako ovoce boha rozkoše. Existuje nespočet odrůd jablek rozličných barev a chutí, u nás patří k těm nejoblíbenějším Idarety, Jonathany, Kmínové Renety, Matčina jablka nebo Golden Delicius.
Jedna stará moudrost praví: „Dej si jedno jablíčko denně a nebudeš potřebovat lékaře.“
Zdraví prospěšné účinky jablek