Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Blog > Co pro mě znamená aromaterapie a proč nabízím esenciální oleje Terpenic ze Španělska

Co pro mě znamená aromaterapie a proč nabízím esenciální oleje Terpenic ze ŠpanělskaK aromaterapii a esenciálním olejům jsem se dostala více do hloubky asi před 3 lety v období, kdy jsem se více začala zajímat o to, co dávám do svého těla a jak to na mě působí v širších souvislostech. V období, kdy jsem se začala čím dál více odklánět od chemické cesty, která má mnohdy mnoho skrytých a zatěžujícíh účinků pro tělo a životní prostředí a začala jsem čím dál více obdivovat moudrost přírody a pochopila, že pro nás už dávno vše "vymyslela" a můžeme plně využívat její dary, protože jsou pro nás k dispozici. Bylinky a koření používáme při vaření a tím, co jíme, se léčíme a nebo naopak, pokud neznáme základní pravidla co je pro nás v jaké míře dobré, můžeme si i ublížit. Každý nemáme doma možnost pěstovat bylinky ve velkém, nemáme na to třeba ani čas, trpělivost, podmínky, dostatečný prostor... a tak je ideální využívat malé lahvičky esenciálních olejů. Sama jich dnes už mám doma desítky a používám je do difuzérů, jako přírodní lékárnu a také v kuchyni při vaření. Jejich používání je pro mě radost. Baví mě vyrábět si vlastní kosmetické přírodní přípravky a nebo experimentovat v kuchyni. Bylinky a jejich vůně mi pomáhají k navození příjemné atmosféry, k uvolnění a radosti.

chemotyp-esencialni-oleje-e1585647168397.jpg

Pro začátek chci vysvětlit, jaký je rozdíl mezi esenciálními a vonnými oleji. Ten, kdo se už zajímá o vonné látky může být možná někdy zmaten, protože v článcích na internetu se to ve spojitosti s vůněmi jen hemží výrazy olej esenciální, vonný, přírodní, éterický, rostlinný nebo silice atd. Trpíte-li lupenkou, hledáte éterický olej nebo silici? Pokud si chcete jen provonět byt, koupíte si raději olej vonný nebo esenciální? A co teprve oleje užitečné v kuchyni, máte používat olivový a nebo můžete použít i ten levandulový? Chápu vás, také jsem v tom ze začátku měla chaos. Tak vám to nyní vysvětlím.

Olej je vlastně kapalina tvořená hydrofobními (tedy vodu odpuzujícími) uhlovodíky. Technické oleje z ropných produktů necháme úplně stranou. Budeme se bavit o rostlinných olejích, což jsou oleje získávané různými metodami z různých částí rostlin. Z kuchyně znáte např. slunečnicový, olivový, lněný, nebo řepkový – všechny jsou to rostlinné oleje, přesto je ale mezi nimi rozdíl. Setkáváme se s nimi v obchodech a jsou to oleje pro použití v kuchyni. Tyto oleje nemají (nebo jen okrajově) terapeutické využití. Naopak na esenciálním oleji řízky neusmažíme, zato při ošetření např. ekzému nám třeba lněný olej poslouží dobře.

 

Rostlinné oleje, které známe z kuchyně, jako slunečnicový nebo řepkový, ale i mandlový či jojobový, které mají užití v kosmetice, jsou získávány téměř výhradně ze semen. Esenciální oleje, jako je levandulový, mátový, hřebíčkový a jiné, označujeme jako esenciální neboli éterické oleje nebo také silice. V semenech, v kůře, v listech, květech i stoncích rostlin jsou obsaženy unikátní aromatické látky, které jsou získávány buď enfleuráží (nejstarší způsob, kdy části rostlin jsou kladeny do studeného oleje a postupně uvolňují žádané látky), destilací vodní parou (nejužívanější metoda v současnosti), extrakcí rozpouštědlem (tak se získávají tzv. absolutní oleje = absolue) anebo se získávají ještě složitou, ale velmi citlivou metodou superkritické extrakce oxidem uhličitým. Tyto silně koncentrované komplexní látky s multifunkčními vlastnostmi mají na rozdíl od rostlinných olejů rozličné využití působící příznivě na lidský organismus a napomáhající léčení. Jejich vlastnosti se projevují ve třech rovinách: ovlivňují naše emoce, psychiku a náladu. Už při prvním kontaktu poznáte, zda na vás olej působí pozitivně či negativně. Dále disponují vnějšími funkčními vlastnostmi jako například antivirovým, antimikrobiálním, antiseptickým, fungicidním nebo repelentním účinkem a mají také vnitřní funkční vlastnosti, které mohou ovlivňovat činnost vnitřních orgánů.

 

 esencialni-olej-estragon-potravinarsky-1-1.jpgDalší skupinou jsou vonné oleje  - ty jsou uměle připravené, byť jejich složkami mohou být i látky pocházející z přírodních zdrojů. Zde najdeme vůně, které se v přírodě nevyskytují nebo je nelze z přírodních materiálů získat. Například z lesních jahod, jablka nebo rybízu esenciální olej získat nelze, ale lze je nahradit synteticky. 

 

Terpenic Labs esenciálním olejům skutečně rozumí a umí zajistit a garantovat vysokou kvalitu. Chtěla jsem od esenciálních olejů něco víc: nejde totiž jen o to mít hezky vonící produkt, ale je důležité mít jej opravdu kvalitní. To se v praxi promítá do toho, že suroviny pocházejí z pečlivě vybraných zdrojů, odebírají se přímo od výrobců, nevyužívá se prostředníků. Analýzy si Terpenic Labs nechává dělat sám u těch nejlepších v oboru, nespoléhá se tak na dokumentaci dodanou někým jiným. Esenciální oleje tak mají správné laboratorně prověřené složení, jsou autentifikované (je u nich prověřena pravost a vyloučené falšování). Díky tomu mají garantované požadované terapeutické účinky a jsou bezpečné pro nejširší užití. A v neposlední řadě díky detailní znalosti legislativy i vlastností éterických olejů skrz na skrz dovedou zabezpečit kvalitu pro vnitřní užití, často s BIO certifikací.

 

Další pojem v aromaterapii je chemotyp. Pojem chemotyp esenciálního oleje nám jasně říká o jaký typ esenciálního oleje se jedná z pohledu chemického a ověřuje se v laboratoři. Říká nám, která látka nebo látky esenciální olej chemicky definují a tím pádem jaké účinky od něj můžeme očekávat. Často se můžeme setkat s chemotypy 1,8-cineol, linalo(o)l, limonen nebo třeba eugenol, geraniol. Stanovení chemotypu přitom ne vždy závisí na tom, která látka v esenciálním oleji převládá. Odvíjí se i od toho, která molekula nebo molekuly jsou v esenciálním oleji terapeuticky zásadní.

 

esencialni-olej-bazalka-posvatna-bio-1-e1585647500921.jpgU nás chemotyp značíme zkratkou cht., v angličtině a v řadě zdrojů přebírajících informace z angličtiny najdeme zkratku ct. Někdy také natrefíme na pojem biochemická specifikace (b. s.). Ta ale většinou zahrnuje celou řadu obsažených látek a údaje často získané ne analýzou, ale na základě obvyklých dat pro danou rostlinu (poznáme to podle údajů uvedených v rozmezí, nejsou uvedeny konkrétní hodnoty, případně není uvedené ani rozmezí). Jsou to tedy teoretické údaje a pakliže nemáme jistotu, že byly potvrzeny i laboratorně, nemají tím pádem vypovídající hodnotu. Absenci uvedení chemotypu může vykompenzovat jen analytika daného esenciálního oleje (konkrétní šarže) – pak samozřejmě máme kompletní informaci o esenciálním oleji a jeho složení. Abychom ale třeba mohli na jejím základě sami určit chemotyp, budeme potřebovat vědět, jak který chemotyp má vypadat. Esenciální oleje používáme k různým účelům, vždy ale samozřejmě chceme vědět, že ten účel splní. Proto si musíme esenciální oleje vybrat správně. A to můžeme udělat jen na základě poskytnutých informací.

 

Záruka terapeutických účinků

V dnešní době jsou už jasné dvě věci. Za prvé, že esenciální oleje skutečně obsahují aktivní látky s prokazatelnými účinky. A za druhé, že esenciální oleje jsou velmi často adulterovány a falzifikovány i že ne každý vydestilovaný esenciální olej, byť je pravý, je kvalitní. Sami spotřebitelé nemají šanci moc jednoduše poznat, co v lahvičce skutečně je. Takže pokud chceme používat kvalitní esenciální olej s konkrétími účinky, potřebujeme hledat produkt se zárukou a to právě chemotypovaný esenciální olej Terpenic poskytuje.

 

Přeji vám mnoho radosti a zábavy s esenciálními oleji a pokud byste nenašli v mé nabídce ten, který právě potřebujete - napište mi. Ráda Vám jej objednám a doručím.